Morteza karbasi
از on 5 تیر, 1399
33 نظرات

بسم الله الرحمن الرحیم

همیشه خسته بودن و خستگی مزمن و مداوم نشان دهنده یک بیماری در بدن می باشد اغلب افرادی که همیشه خسته و بی حال هستند دچار کم خونی یا افسردگی می باشند.

خستگی چند نوع دارد و چه عللی می تواند باعث بروز خستگی در شما شود؟

خستگی و بی حالی مداوم فقط به دلیل کار و مشغله زیاد در زندگی نیست. خستگی ناشی از کار با چند ساعت استراحت از بین می رود اما همیشه خسته بودن می تواند نشانه وجود یک بیماری در انسان باشد.

شایع ترین علت خستگی های همیشگی کم خونی است . در ادامه این بخش از نمناک به معرفی انواع خستگی و بیماری های مربوط به خستگی های مداوم پرداخته ایم.

همیشه خسته بودن

همیشه خسته بودن نشانه چیست؟

انواع خستگی

خستگی مزمن:

مدت زمان خستگی می تواند کم (کم تر از یک ماه), طولانی (بیش از یک ماه) یا مزمن (بیش از شش ماه) باشد.

خستگی مزمن ایدیوپاتیک:

اولین قدم در ارزیابی بیماران با خستگی مزمن, غربالگری بیماری های زمینه ای یا روان پزشکی است. اگر چنین اختلالاتی دیده شود و بیمار معیارهای سندروم خستگی مزمن را برآورده نکند, ممکن است دچار خستگی مزمن ایدیوپاتیک باشد.

کلمه " ایدیوپاتیک " نشان دهنده علت اساسی ناشناخته است. میزان ناتوانی و نیاز به مراقبت های بهداشتی برای بیماران مبتلا به خستگی مزمن ایدیوپاتیک و cf مشابه است.

خستگی مزمن

خستگی مزمن ایدیوپاتیک از انواع خستگی

انواع خستگی و علل همیشه خسته بودن

فیبرومیالژیا:

فیبرومیالژیا یک سندرم مزمن درد است که با درد گسترش یافته, و با سفتی و خستگی همراه است. شکایات شناختی, که به این بیماری معروف هستند, در 90 درصد مبتلایان وجود دارد. برای سالها فیبرومیالژیا یکی از شایع ترین بیماری های انگلی بوده است.

در اغلب موارد, هیچ گونه ناهنجاری در معاینه فیزیکی به غیر از نرمی در نواحی مشخص وجود ندارد. تصویربرداری مغزی مدرن بینش های جدیدی به مکانیسم های درگیر در دردهای عضلانی را ارائه کرده است. تحقیقات اخیر حاکی از اختلال در تنظیم درد و ارتباط آن با تغییرات در فعالیت مغزی است.

خستگی نشانه جهانی فیبرومیالژیا است و اغلب اوقات هنگام خواب مشخص می شود. یک جمله رایج:" مهم نیست چقدر خواب بودم, انگار یک کامیون از روی من رد شده`. فعالیت های کوچک اغلب خستگی را تشدید می کنند.

فیبرومیالژیا

خستگی ناشی از فیبرومیالژیا

#ff0000">همیشه خسته بودن ، ضعف و بی حالی ناشی از بیماری های زمینه ای:

 کم خونی:

کم خونی یک بیماری پزشکی است که در آن تعداد گلبول های قرمز زیر حد معمول است. بیماران مبتلا به کم خونی به طور معمول خسته هستند و نبودن انرژی را تجربه می کنند.

کم خونی ناشی از فقر آهن شایع ترین نوع کم خونی در سراسر جهان است. این بیماری معمولاً با از دست دادن خون مانند خونریزی قاعدگی سنگین یا خونریزی زخم ها یا تومورهای دستگاه گوارش ایجاد می شود. پیش از این هم در بخش سلامت نمناک و در مطلب علل ضعف و بی حالی گفتیم که کم خونی ممکن است ناشی از کمبود اسید فولیک و فولات باشد.

ممکن است ناشی از بیماری های مغز استخوان مانند لوسمی باشد. بسیاری از بیماری های مزمن مانند سرطان, آرتریت روماتوئید و بیماری های کلیوی موجب کم خونی می شوند.

کم کاری تیرویید:

کم کاری تیروئید وضعیتی است که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون های تیرویید شناخته شده به نام t3 و t4 را تولید نمی کند. خستگی، یکی از علائم اصلی کم کاری تیرویید است. علائم دیگر شامل افزایش حساسیت به سرما, یبوست, خشکی پوست, گرفتگی صدا, ضعف عضلانی, دردهای عضلانی, افسردگی و نقص حافظه است.

غده هیپوفیز با افزایش ترشح هورمون تحریک کننده تیرویید (tsh), به سطوح کاهش یافته t3 و t4 پاسخ می دهد. کم کاری تیروئید معمولاً با افزایش میزان tsh مشاهده می شود.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید از علائم اصلی همیشه خسته بودن

همیشه خسته بودن نشان دهنده چه بیماری هایی است؟

دیابت ملیتوس:

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت احساس خستگی, و کسالت زیادی در روز دارند. خستگی ممکن است ناشی از عدم تعادل سطح قند خون باشد. افراد مبتلا به دیابت ممکن است خستگی مزمن را تجربه کنند که همیشه با سطح قند خون آن ها مرتبط نیست.

سایر اختلالات اندوکرین:

تیرویید و دیابت ملیتوس از جمله اختلالات اندوکرین که موجب خستگی می شوند. بسیاری از اختلالات اندوکرین و اختلالات متابولیکی با خستگی مرتبط هستند.

مانند:

  • هیپوگونادیسم
  • هیپرپاراتیروئیدیسم با هیپرکلسمی مرتبط با آن،
  • نارسایی آدرنالی (خستگی آدرنالی)
  • پرکاری تیروئید آپانتیس
  • کمبود هورمون رشد
  • و مقاومت به لوکوکورتیکوئید.

خستگی مفرط

 علت همیشه خسته بودن چیست؟

همیشه خسته بودن از علائم کدام بیماری هاست؟

عفونت های مزمن:

چندین عفونت مزمن ممکن است باعث خستگی شوند. مانند؛ اندوکاردیت (عفونت دریچه های قلب), سل, هپاتیت, هپاتیت, بیماری های انگلی, عفونت hiv و سیتومگالوویروس.

اختلالات خود ایمنی:

در پاسخ به یک محرک ناشناخته, سیستم ایمنی ممکن است تولید آنتی بادی را آغاز کند که به بافت های خود بدن حمله می کند. این امر، ممکن است منجر به یک پاسخ التهابی مزمن شود و مشخصه اغلب اختلالات خود ایمنی است.

نمونه هایی از بیماری های خود ایمنی, آرتریت روماتوئید, لوپوس اریتماتو سیستمیک (لوپوس, لوپوس), بیماری التهابی روده (ibd), بیماری دیابت قندی, پسوریازیس, غدد بیماری گریوز, بیماری هاشیموتو و میاستنی گراو می باشد.

خستگی جز اصلی اختلالات خود ایمنی است. خستگی به عنوان " عمیق " و " ناتوان کننده " توصیف می شود و " پیش گیری از آن با انجام ساده ترین کارهای روزمره اتفاق می افتد.

اختلالات خود ایمنی

همیشه خسته بودن در بیماری های خود ایمنی

بیماری های مربوط به همیشه خسته بودن و بی حالی مداوم 

سرطان:

خستگی مزمن در افراد مبتلا به سرطان شایع است و اغلب می تواند اذیت کننده باشد. این نوع از خستگی گاهی به خستگی مرتبط با سرطان یا خستگی ناشی از سرطان نامیده می شود.

خستگی با درد و حالت تهوع:

استفراغ به عنوان یکی از اصلی ترین نشانه های سرطان و یا درمان سرطان است. خستگی مرتبط با سرطان نیز می تواند مربوط به عوامل دیگری مانند کم خونی، اضطراب، افسردگی و عوارض جانبی درمان باشد.

 اختلالات در خواب:

خواب آلودگی و خستگی، یک سان و به یک معنا نیستند. خواب آلودگی به معنای ناتوانی در بیدار ماندن به طور کامل یا هوشیار ماندن در طول روز است، در حالی که خستگی به معنای فقدان انرژی ذهنی یا جسمی است که در فعالیت های روزمره دخالت می کند.

اختلالات در خواب

بی خوابی و همیشه خسته بودن

دلایل همیشه خسته بودن و خستگی مزمن

بیماری سیستم عصبی مرکزی:

برخی شرایط عصبی ممکن است با خستگی مرتبط باشد. به عنوان مثال، خستگی اغلب یک نشانه بارز در بیماران مبتلا به سکته، تصلب چند گانه و بیماری پارکینسون است. مهم است که به دنبال علائم و نشانه های بیماری سیستم عصبی مرکزی باشید.

اختلالات دستگاه گوارش:

بیماری های معده و روده ممکن است با خستگی مرتبط باشند. مثال ها عبارتند از:زخم معده، اسهال، بیماری روده ملتهب (IBD)، سرطان و سندروم روده تحریک پذیر. اما بیماران مبتلا به اختلالات گوارشی معمولاً شکایات دیگری نیز دارند، از قبیل درد شکمی، تهوع، استفراغ، یبوست یا اسهال.

بیماری های معده و روده

بیماری های معده و روده از علائم همیشه خسته بودن

همیشه خسته بودن چه دلیلی دارد؟

بیماری عضلانی عصبی:

خستگی ممکن است در چندین اختلال عضلانی عصبی وجود داشته باشد، مانند اسکلروز جانبی آمیوتروپیک (ALS)، سندرم بعد از پولیو (PPS)، سندرم گویلاین- بار، نوروپاتی ایمنی، بیماری دندانی چارکوت_ماری دندانی، میاستنی گراویس (MG)، میوپاتی متابولیک، مایوپاتی میتوکندری، دیستروفی عضلانی، دیستروفی میوتونی.

اختلالات قلبی عروقی:

خستگی ممکن است نشانه بیماری اساسی مربوط به قلب باشد. در نتیجه همانطور که بخش سلامت نمناک گفته است مهم است که به دنبال نشانه هایی چون درد سینه و تنگی نفس بگردید. شایع ترین نشانه های بیماری قلبی در مردان و زنان درد یا ناراحتی قفسه سینه است. با این حال، تنها نیمی از زنانی که دچار حملات قلبی شده اند، درد قفسه سینه داشته اند.

زنان نسبت به مردان بیشتر درد کمر و گردن، سوهاضمه، سوزش معده، تهوع، استفراغ، خستگی شدید و یا مشکلات تنفسی را گزارش می دهند. نارسایی قلب زمانی رخ می دهد که ماهیچه های قلب ضعیف می شوند و نمی توانند به اندازه کافی خون را پمپ کند تا نیازهای بدن برای خون و اکسیژن را برآورده کند.

مشکلات قلبی

همیشه خسته بودن و بی حالی مداوم در بیماران قلبی

علت خستگی بیش از حد

بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD):

بیماری ریوی مزمن (COPD) به گروهی از شرایط اشاره دارد که باعث انسداد جریان هوا، سرفه، خلط و خلط شدن و خس خس کردن می شود. این بیماری شامل emphysema، برونشیت مزمن و در برخی موارد آسم است.

دود دخانیات علت اصلی رشد و پیشرفت COPD در ایالات متحده است (32). عوامل ژنتیکی، قرار گرفتن در معرض آلاینده های هوا و عفونت های تنفسی نیز نقش دارند. سومین عامل اصلی مرگ در ایالات متحده در سال 2014 (33) بوده است. برونشیت مزمنک بیماری شایع است که به COPD کمک می کند.اگرچه تنگی نفس معمول ترین علت COPD است، اما بسیاری از بیماران از خستگی شکایت دارند.

#ff0000">علل روانشناسی برای همیشه خسته بودن و بی حالی مدام :

بیماری های روانی در 60 تا 80 درصد بیماران مبتلا به خستگی مزمن حضور دارند.

اضطراب و افسردگی:

اضطراب و افسردگی دلایل مشترک خستگی هستند.خستگی معمولاً پایدار است اما ممکن است با شدت متفاوتی باشد. تا سه چهارم بیمارانی که خستگی مزمن دارند، دچار اختلالات روحی یا اضطرابی می شوند. به عبارت دیگر، خستگی مزمن ممکن است تنها شکل دیگری از اضطراب و یا افسردگی باشد.

خستگی و افسردگی

همیشه خسته بودن از نشانه های افسردگی و اضطراب

همیشه خسته بودن در این بیماران

اختلال کمردرد:

فردی که اختلال کمردرد دارد، با علائم "جسمی" متعددی درگیر است. این نشانه ها اغلب موجب پریشانی و اختلال در زندگی روزمره می شوند. با این حال، شکایات فرد را نمی توان با یک اختلال پزشکی اساسی توضیح داد.

بیمارانی که اختلالات کمردرد دارند، اغلب از درد یا خستگی شکایت دارند. علائم آن اغلب از نوع معده و روده مانند تهوع، نفخ، و اسهال متفاوت است. اختلال کمردرد معمولاً قبل از سی سالگی آغاز می شود و در زنان رایج تر از مردان است.

برای واجد شرایط بودن در تشخیص اختلال کمردرد، شکایات جسمی باید به اندازه کافی شدید باشند، تا به طور قابل توجهی با توانایی فرد برای انجام فعالیت های مهمی مانند کار کردن، مدرسه رفتن یا خانواده داری، و مسئولیت های اجتماعی تداخل داشته باشد.

خستگی القاء شده توسط مواد مخدر:

خستگی معمولاً همراه با الکل و اعتیاد به مواد مخدر است.همچنین توسط بسیاری از افراد پس از ترک مواد، تجربه می شود.بسیاری از داروهای معمول با خستگی مزمن ارتباط دارند.

اعتیاد به مواد مخدر

ارتباط اعتیاد به مواد مخدر با خستگی مزمن

علل خستگی مفرط و مزمن

دارو:

خستگی یک عارضه جانبی معمولی بسیاری از داروهای متعارف است. ممکن است در داروهای تجویزی و غیر تجویزی وجود داشته باشند. بسیاری از داروهایی که برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرند، با خستگی مرتبط هستند. داروهای کاهش کلسترول مانند استاتین ها نیز ممکن است باعث خستگی شوند.

آنتی هیستامین ها که معمولاً برای درمان آلرژی به کار می رود، باعث خستگی می شوند. درمان با بنزودیازپین ها، ضد افسردگی و داروهای ضدروان پریشی نیز با خستگی مرتبط هستند.

پست شده در: بیماریها