حکیم نوروزی
از on فروردین 9, 2019
55 views

بسم الله الرحمن الرحیم

بر اهل علم پوشیده نیست  که مواد غذایی و نوع تغذیه تأثیر مستقیمی روی بدن خصوصا پوست  داشته و دانش روز ثابت کرده است که داشتن عادت‌های غذایی مناسب می‌تواند پوستی سالم و بانشاط را برای انسان به ارمغان آورد و استفاده صحیح ومنظم از برخی گیاهان دارویی در کنار تغذیه سالم  بر خلاف داروها و مواد شیمیایی می تواند بدونِ هیچ آسیبی پوست را درخشان و مو‌ها را نرم و براق کنند

 وجود چین و چروک صورت تا حدود  زیادی حس شادابی را از بین برده و باعث از دست رفتن حس اعتماد به‌نفس و احساس پیری می شود . امام رضا علیه‌السلام ضمن ذکر برخی خواص خوراکی‌ها و تأثیر آن‌ها بر روی پوست توصیه‌های ارزشمندی در این زمینه بيان فرموده اند چرا که گوارش می‌تواند تأثیری مستقیم بر پوست داشته باشد

 امام هشتم (ع) در دستورالعملی جالب در باره داشتن و صورت زیبا می‌فرمایند:
ماساژ دادن پوست با سفیده تخم مرغ به علت مواد موجود در آن برای نرمی و لطافت پوست موثربوده ولی از خوردن این ماده غذایی باید دقت زیادی صورت گیرد چرا که برای پوست تأثیر معکوس دارد. امام رضا (ع) می‌فرماید: خوردن زیاد تخم‌مرغ،علاوه بر بیمار نمودن طحال و سپرز سبب پیدایش کنجدک (کک مک) در صورت می‌شود.

همچنین برای نشاط پوست می‌فرمایند: توصیـه می‌کنم که از زیاده ‌روی در خوردن پیاز خودداری کنید؛ زیرا رنگ نشاط و شادی را از چهره می‌برد و سایه‌ای غم‌انگیز به سیما فرو می‌اندازد. مداومت بر خوردن پیاز باعث  بیماری پوستی کلف در صورت می شود (( کلف یک اختلال تغییردهنده رنگ پوست صورت به سمت سیاهی می‌باشد که علل مختلفی دارد))


یکی از راه‌های رفع چین و چروک‌های پوست که در طب اسلامی سفارش‌های متعددی برای آن شده است ماساژ درمانی است. امام رضا علیه‌السلام در باره اهمیت این روش درمانی در تامین نیرو و نشاط بدن می‌فرماید: اگر چیزی موجب افزایش نیرو و نشاط بدن باشد، ماساژ دادن بدن و لباس نرم، همچنین بوی خوش و استحمام است و اگربه من اطلاع دهند مرده‌ای در اثر ماساژ دادن زنده شده من انکار نمی‌کنم.

استفاده از روغن زیتون طبیعی برای کمک به نرمی و انعطاف‌پذیری پوست و رفع چین و چروک‌ها سفارش شده است. حضرت در رساله ذهبیه در مورد عادت‌های غذایی فصل سرد توصیه کرده‌اند: در این فصل باید غذاهای پر انرژی مصرف کرد. مالیدن روغن و ماساژ استخوان‌ها در حال استراحت با روغن‌های شب بو،‌ زیتون و گل سرخ به تقویت و استحکام بدن وخصوصا |پوست کمک می‌کند.

امام در جایی دیگر به خواص روغن زیتون اشاره نموده و چنین می‌فرمایند: روغن زیتون دهان را خوش‌بو و بلغم را برطرف می‌سازد، رنگ صورت را صفا و طراوت می‌بخشد، اعصاب را تقویت کرده، بیماری و درد و ضعف را از میان می‌برد و آتش خشم را فرو می‌نشاند.

استفاده از میوه وسبزیجات تازه نیز بعلت داشتن ویتامین‌های مفید می‌تواند منجر به استحکام و درخشش پوست شود. مرکبات در طب اسلام از ارزش و اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. پیشوایان دین با بهره‌گیری از الهامات ربانی جوامع بشری را به ارزش دقیق علمی میوه‌ها و فرآورده‌های طبیعی آگاه نموده‌اند. در توصیه‌های پزشکی ائمه (ع) خوردن مرکبات قبل از غذا را مفيد دانسته و بعد از غذا بسیار پسندیده معرفی نموده اند.

 یکی از مواد مناسب برای تقویت پوست استفاده از مرکبات خصوصا  لیمو است. اسید موجود در لیمو باعث می‌شود تا پوست روشن‌تر شده و چین و چروک‌ها کمتر به نظر آيند. همچنین بوی تازه لیمو باعث ایجاد حس تازگی در فرد می‌شود ومصرف لیمو را برای هضم و جذب غذا و کمک به رسوب‌زدایی از خون و بهبود سوخت و ساز و پیشگیری از غلظت خون نیز مفید شمرده‌اند.  

امام رضا (ع) اناررا برای زنان حامله توصیه می‌کنند و می‌فرماید که انار فرزند را زیبا می‌گرداند. (زيرا انار تصفیه‌کننده خون بوده و برای کبد بسیار مناسب است. به این دلیل از قدیم خوردن این میوه برای شفافیت پوست توصیه می‌شده است.)

حضرت درباره ناراحتی پوستی بهک یا همان پیسی (برص) راه درمان آن را اینگونه بیان فرمودند:مقداری ماش تازه را در فصل برداشت آن همراه برگش کوبیده و فشارداده تا آبش گرفته شود. سپس آب انرا در حالت ناشتا خورده و بر قسمت بهک زده ماليده  تا مشکل ارام ارام برطرف شود
 امام هشتم برای درمان زردی پوست هم داروي جالبی بيان نمودند - جوانی از زردی، خدمت آن حضرت شکایت کرد. حضرت فرمودند: پوست خیار را با آب بپز و به مدت سه روز مقداری از آن را در حال ناشتا بخور.

 روغنِ نعنا نیز یک موادضدعفونی کننده است. نعنا به آرام کردنِ پوست کمک کرده و عفونت‌ها و خارشِ پوست را درمان می‌کند. از نعنا برای گزیدگیِ حشراتی مانندِ پشه، زنبور عسل، زنبور هایِ غیر عسلی یا بال نازک و انواعِ حشراتِ ریز به دلیلِ خواصِ ضد التهاب و فرونشاننده آن استفاده میگردد.

لازم بذکراست درصورتی که تغذیه ناصحیح سیستم گوارش را به شدت مورد تاثیر قرار داده باشد باید از اعمال یداوی از قبیل حجامت و زالو به جهت تسریع در تاثیرموارد اشاره مورد توجه قرار داد.

پست شده در: طب سنتی
کلمات کلیدی: پوست،زیبائی